Kuchyňské pracovní desky z kamene

Pracovní deska z kamene má bezesporu mnoho výhod oproti desce z běžně používaných materiálů. Odolnost vůči vysokým teplotám - až 250°C, chemikáliím a kyselinám. Velká tvrdost (na kamenné kuchyňské desce je možné bez problémů krájet, naklepávat a navíc ji nelze poškodit žádným z běžně užívaných kuchyňských nástrojů). Snadná údržba (stačí pouze setřít). Široká škála barev i odstínů. Velký výběr v nabídce detailů, různé opracování hran, zapuštění dřezu či varné desky.

Ať už plánujeme kuchyňskou pracovní desku nebo obložení konkrétní plochy z kamene, budeme potřebovat rozměry plochy. Podle konkrétního vybraného typu kamene pak získáme hrubou kalkulaci. Cena je nakonec upřesněna při zaměření na místě. Dalším krokem je výroba a montáž v dohodnutém termínu.

Jak pečovat o kuchyňskou kamennou desku?

Přírodní kámen nevyžaduje téměř žádnou péči, ale samozřejmě záleží na konkrétním typu vybraného kamene. K mytí postačí teplá voda s trochou běžného saponátu. U některých kamenů se doporučuje zhruba po třech letech opakovat impregnaci, kámen je prvotně impregnován po opracování. Při čištění kamene bychom se měli vyhnout chemikáliím odstraňujícím vodní kámen. Také písek a podobné prostředky mohou způsobit poškrábání a poškození.

Vzhled kamenné desky

Kuchyňská pracovní deska, případně zvolený kamenný obklad, se přirozeně stanou dominantní plochou v kuchyni. V nabídce mnoha výrobců najdeme také uměle vyrobený kámen, jehož vzorníky mohou být dobrou inspirací. Díky zajímavým příměsím získává materiál nezaměnitelný vzhled. Samozřejmě můžeme vybírat z obrovské škály barevných kombinací.

Jednotlivé druhy kamene se liší svými vlastnostmi, kterým odpovídá způsob použití. Proto je nutné výběr kamene konzultovat s odborníkem.

Fotografie kuchyňských pracovních desek z kamene

Kamenictví Znojmo, Brno

Přírodní kámen je jedinečný, umělé materiály ho nikdy nenahradí. Kámen má neopakovatelnou kresbu, odstíny a strukturu. Patří například na podlahu, používá se jako obklad do koupelny, na pracovní desku v kuchyni, je vhodný na schody, parapety i umyvadla. Přírodní kámen je 100% bio materiál, krásný a luxusní. V interiéru se nejčastěji používá mramor, žula a travertin, který se nabízí v mnoha formátech a tloušťkách.

Na obklady a podlahy je vhodný i vápenec, pískovec. Přírodní kámen má i rozmanité povrchové úpravy – můžeme zvolit lesk, mat, kartáčovaný, opalovaný, patinovaný povrch, kámen štípaný či řezaný apod. Při výběru se tedy neomezujeme a spíše vybíráme podle vzorku, který se nám líbí a zaujme třeba odstínem, kresbou, probarvením, žilkováním apod.